ERASMUS+

Elektros energija iš branduolinės sintezės reakcijų. Kaip išgauti žvaigždžių energiją?#ITER

Elektros energija iš branduolinės sintezės reakcijų. Kaip išgauti žvaigždžių energiją?#ITER

2023 metų birželio 30 dieną  fizikos mokytoja  Irena Ribinskienė dalyvavo didžiausiame pasaulyje ir moderniausiame eksperimentiniame branduolių sintezės reaktoriuje Kadaraše, Prancūzijoje, kartu su delegacija iš vienuolikos ES valstybių narių.  Europos komisijos kvietimu į projektą TEACH  EUROPE mūsų gimnazijos mokytoja buvo pakviesta vienintelė iš Lietuvos.  

Vizito tikslas – įgyti įžvalgų apie branduolių sintezės energijos projektą ITER, skleisti ir perduoti mokiniams žinias apie #ITER ir branduolių sintezę.

 Galvojant apie branduolinę sintezę, iškyla didžiuliai eksperimentiniai įrenginiai, tokie, kaip 50 mlrd. dolerių vertės Tarptautinis termobranduolinis eksperimentinis reaktorius (International Thermonuclear Experimental Reactor – ITER), statomas Prancūzijos pietuose Cadarache. #ITER didžiausias pasaulyje energijos mokslinių tyrimų projektas, tapęs pirmuoju branduolinės sintezės reaktoriumi pasaulyje, kuriame būtų sukuriama daugiau energijos, nei sunaudojama spaudžiant sunkiojo vandenilio branduolius milijonų laipsnių temperatūroje. Branduolinė sintezė yra vienas iš perspektyviausių būdų ateityje generuoti didelius nulinės emisijos energijos kiekius.

Energiją galima gauti branduolius „skaldant“ – branduolinis reaktorius ir branduolius sintetinant (sujungiant) – termobranduolinis reaktorius. Termo – šiluma, sintezei vykti reikia labai aukštos temperatūros (150000000 K) ir dar didžiulio slėgio. Nėra Žemėje medžiagos, iš kurios būtų galima pagaminti „indą“, atlaikantį tokią temperatūrą. Termobranduoliniame reaktoriuje nelieka radioaktyvių atliekų, nėra branduolinės avarijos pavojaus, žaliava – vandenilis (vandenilio izotopai), pagrindinė atlieka – helis.

Gamtos paslaptys ne taip lengvai pasiduoda žmogui ir nuo teorijos iki praktikos yra labai ilgas kelias. Pirmasis sintezės reaktorius TA-2000, telpantis kambaryje, buvo sukonstruotas dar 1957 metais Prancūzijoje. Tiek pirmasis, tiek vėlesni reaktoriai buvo labai svarbūs žingsniai link tikslo. „Pirmoji plazma TIKRIAUSIAI bus gauta 2025 m. gruodžio mėn., o visapusiška eksploatacija numatoma 2035 m. Branduolių sintezės energija yra perspektyvus komercinis energijos šaltinis, bet nesitikima, kad elektros energija bus pradėta gaminti anksčiau kaip 2050 m. Dabar vyksta reaktoriaus konstravimo darbai: detalės tokios nemažos (keli šimtai tonų).

Ateities fizikai, savaime suprantama, dar sėdi mokykliniam suole. Kuo daugiau investuosime į juos – tuo stipresni ir turtingesni būsime. Mūsų – mokytojų – užduotis žinias perduoti savo mokiniams, nes jaunoji karta- mūsų ateitis.

 

Fizikos mokytoja metodininkė Irena Ribinskienė

 #stemešvietimasSTEM #Scientix #Steam #Švietimas #Energija. #European Commission Directorate-General for Energy (DG ENER). Projektas finansuojamas Europos Komisijos lėšomis


Spausdinti  
Image